Project Description

Geleneksel Okçuluk

2011 yılından bu yana geleneksel okçuluk ile uğraşmaktayım. Lisanslı bir sporcuyum. Bir çok derecelerim mevcuttur. Farklı kulüpler adına yarışmalara katıldım. Kendi tekniğimi geliştirdim ve geleneksel okçuluk eğitimleri vermeye başladım.

Bu eğitimlere başlamamın sebebi son dönemlerde içi boş bir neslin okçuluk yaptığını fark etmem beni tetikledi. Çevremdeki okçuluk yapan insanların hem kültürel hem de ahlaki bakımdan yozlaşmaları bir yerden başlamanın gerektiğini düşündürdü.

Sünnet çocukları gibi giyinip ata binince kendilerini bir şey sanmanın tıbbi bir hastalığın adı olsa da bu  hasta ruhlu insanların bizlerle aynı kefeye konulması beni rahatsız etti. Öncelikle bu tip insanları çevremizden temizledik. Onların yerine kültürel seviyesi yüksek, araştırmayı seven ve büyüklerine saygılı, küçüklerine sevgili insanlarla bir arada olmaya özen gösterdik.

Birlikte olduğumuz zamanlar yaptığımız sporun felsefesini tartıştık. Ecdadın sadece şekilsel olarak örnek almanın ne kadar cahilce bir davranış olduğunu benimsedik ve geleneksel okçuluğa siyaseti, dini sokmadan spor olarak yapmaya çalıştık.

Talimlerimiz

Özellikle yazılı kaynakları araştırdık. Ok yapımından ok atılmasına kadar bir çok eski yazılı kaynağı inceledik. Bu yazılı kaynaklardan öğrendiğimiz metotlara ana hatlarıyla hep sadık kaldık fakat günümüz teknolojisi kullanarak ta renklendirmeye çalıştık. Örneğin puta üzerine renkli balonlar takarak talimleri daha eğlenceli hale getirdik.

Tüm katılımcılar başlamadan önce 1-2 ay kepaze çekme idmanları yapmaktadır. Spor marketlerinde bulunan lastik bantlarla bu işi rahatlıkla görebilirler. Burada amaç kullanmadığımız kol ve sırt kaslarını güçlendirmektir.

Daha sonra hedef üzerinde atışlara başlıyoruz. Burada da kitaplardan öğrendiğimiz şekilde duruyor, yine öğrendiğimiz şekilde yayı ve oku tutarak atışlar yapıyoruz. Buna göre öncelikle 7 metreden atışlar yapıyoruz. Ne zamanki 3 kez üst üstte 5 okun beşini de isabet kaydeder o zaman 9 metreye çıkıyoruz. Burada da aynı başarı bekleniyor ve 11 metre, 13 metre, 15 metre, 16 metre , 18 metre, 20 metre olarak atışları yapıyoruz.

Daha sonra uzaklaşan puta şeklinde tarif edilen atışlar ile uzun mesafeli talimlar yapılıyor. Bütün bunları yaparken iki haftada bir toplanılıp teorik bilgilerimizde güncelleniyor.