Hakkında

H INDEKS = 18

Doç. Dr. Metin Aytekin

Viyana Tıp Üniversitesinde (https://www.meduniwien.ac.at/web/) doktor unvanı almış  ve Amerika’daki Cleveland Clinic Hastanesinde (https://my.clevelandclinic.org/) Akciğer hastalıklarından özellikle Pulmoner hipertansiyon (PAH) üzerine uzmanlaşmış ve yine orada Cleveland Clinic’in hocalarından olmuştur. Uzun yıllardır PAH hastalığı üzerinde çalışmaktadır. Hastalığın özellikle sebebi bilinmeyen formu olan idiyopatik PAH (IPAH) ilgi alanına girmektedir ve alternatif tedavileri orataya çıkarmak için bilinmeyen bu mekanizmayı aydınlığa kavuşturmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda KÖK HÜCRE konusunda araştırmalar yapmakta ve KÖK HÜCRElerin rejeneratif TIP’daki kullanım alanlarını uygulamaktadır.
 
Türkiye’de ilk defa Sugen 5416 PAH rat modelini oluşturdu ve insanlar üzerinde yapılamayacak deneyleri bu hayvan modeli üzerinde yaparak hastalığın moleküler düzeyde nasıl geliştiği konusunda çalışmalar yaptı ve bunu etki değeri yüksek dergilerde yayımladı.
 
Bununla birlikte bu konuda uzmanlaşabilecek yüksek lisans öğrencileri yetiştirdi. Tıp fakültesinde verdiği derslerden öğrenci anketlerinde en yüksek puanları aldı ve bazı dersleri öğrenciler tarafından video şeklinde youtube kanalına eklendi.
 
Türkiye’ye geldiğinde Türkiye’deki Doçent ve Professör seviyedeki çoğu insanın proje ve bilimsel makale yazma konusunda eksiklikleri olduğunu fark etti. Bu boşluğu kendi çabalarıyla kapatmak için gönüllü Proje eğitim faaliyetlerine başladı ve eğitim tekniğinin sıra dışı olması sebebiyle çok beğeni toplayarak hemen hemen her üniversiteden eğitim vermesi için davetiye aldı.
 
Bilimsel anlamda bir çok makalesi, uluslararası konuşmaları, bildirileri ve projeleri olmasının yanında sosyal alanda da etkin roller aldı. Profesyonel olarak fotoğrafcılık ve video editing yapmaktadır. Lisanslı Geleneksel Atlı Okçuluk yaparken aynı zamanda bir çok müzik konseri de vermiştir.
 

Geniş bilgi için e-mail yazınız

metin.aytekin@gmail.com

Comments are closed.