UFUK ÇİZGİSİ

Amerika’daki evim tam Erie ismindeki kocaman gölün kıyısında, 24 katlı bir binanın çatı katındaydı. Göl tarafına bakan oda boydan boya cam ile kaplıydı ve manzarayı seyretmeye doyum olmuyordu. Cam kapı ise geniş bir balkona açılıyordu. Yazın göl manzarasını o balkondan seyretmek gerçekten keyifliydi. Güneş tam önümüzden batardı ve her akşam podyumda yürüyen bir manken gibi kameramıza farklı pozlar verirdi. Bazı günler saatlerce ufuk çizgisine bakardım. Bu zamanlarda eski anılar aklıma gelir ve İzmir’de, Fethiye’de deniz kenarına oturup ufuk çizgisini izlediğim zamanları çok özlerdim.

Ne kadar Erie gölündeki ufuk çizgisine bakarsam bakayım aynı his yoktu. İzmir’de kordon boyunda oturup ufuk çizgisini izlerken veya Fethiye yanıklar plajında kimsenin olmadığı kumsalda oturup arkama günlük ağaçlarını alıp denize baktığım zamanlarda içim bir hoş olur sanki sonsuzlaşırdım. Kuvvetli bir özgürlük duygusu vücudumu sarardı.

Fakat Erie gölü bu hissi bana hiç bir zaman veremedi. Peki ama neden? Bu sorunun cevabını yıllarca düşündüm. Sıla hasreti mi? Diye sordum kendi kendime ama hayır değildi. Özgürlük hissini San Francisco’da kıyıdan Alcatraz adasını seyrederken ufuk çizgisine baktığımda da hissetmiştim. Sadece Erie gölünde bu his gelmiyordu. Halbuki Erie gölü Hazar denizi kadar büyük bir göldü. Yıllar sonra sebebini bulabildim. Bilinçaltım gerçekleri biliyordu ve bana o hissi Erie gölü hiçbir zaman vermeyecekti. Bilinç altım şu gerçeği biliyordu ki Eri gölü sadece bir göldü. Hapisteki bir adam gibi dört tarafı karalarla kaplı su birikintisiydi. Denizler ise karaları taşıyan sulardı. Bu haşmet ve güç bilinç altıma sonsuz özgürlük hissini veriyordu. Hapse düşmüş bir su parçasının aktaramayacağı kadar ağır bir duyguydu bu

Donanımlı İnsan

İnsan doğduğu günden itibaren donanımlı hale gelmeye başlar. Bu olayın gerçekleşmesinde ailenin sosyo kültürel yapısı çok büyük önem taşır. Örneğin ailesi müzisyen olan bir çocuğun müzik konusunda bir çok bilgi edinmesi kaçınılmazdır. Müzik konusunda donanımlı hale gelen bu çocuk diğer çocuklardan farklı bir gelişme sergileyebilir. Bu ve benzer özellikleri ailemizden almaya çalışırız. Fakat günümüzde geçim sıkıntısı derdinden aileler çocuklarına kendi yeteneklerini aktaramadıkları görülmektedir. Bu sebeple özellikle gençlerin öğrencilik yıllarında olabildiğince kendilerini donanımlı hale getirmeleri önem arz etmektedir. Herkesin öğrendiği müfredatın dışına çıkarak farklı yetenekler elde etmek hedefimiz olmalı. Örneğin üniversitede okuyan bir öğrenci öncelikle genel eksikliklerini belirlemeli. Bunların başında dil bilmek, bilgisayar kullanmak, bilgisayarda bazı profesyonel programları (PS, Video editing gibi) çok iyi kullanarak gelebilir veya bir spor dalında lisanslı olmak gibi. Eksik yanlarımızı belirledikten sonra bu boşlukları tamamlaya bilecek eğitimler almalıyız.

Genel eksikliklerimizi olabildiğince tamamlamak bizleri akranlarımızdan bir iki adım öne çıkartacaktır. Bunların yanında müzik aleti çalmak veya spor yapmak ve o sporda lisans almak gibi hobiler ile donanımlarımızı yani yeteneklerimizi arttırmak bizleri akranlarımızdan daha da öteye taşıyacaktır. Üniversite yıllarında bir proje yazmak veya bir projede görev almak, proje sonuçlarını kongrede sunmak gibi etkinlikler de CV’mizi daha da güçlendirecektir. Bu şekilde birey rakiplerinin önüne geçerek daha rahat ve kaliteli iş bulmanın yanında yaptığı işte bu yeteneklerini kullanarak kaliteli ürünlerin çıkmasına sebep olabilecektir.